Hilbre Island, Little Eye & West Kirby Race Sunday 25th June 2017 Supporters of the event / Prizes
Last updated  26/06/2017 13:02
No. Hilbre Race (13Km) Boat Class Bib No. Time h:mm:ss Position No. Little Eye Any Kayak (9Km) Boat Bib No. Time h:mm:ss Position Helpers / Time keepers
Manchester Canoes
Dee Sailing Club
 
1 James Mayers Epic v12 Ski 72 01:22:51 1st Ski 1 Alan Smail  Commanche 51 01:28:14 1st Little Eye   Frankie Annan Time Keeper
2 Jeff Parker High Performance Kayak Performance Sea Kayak 99 01:26:33 1st Performance   2 Peter Bradley NDK pilgrim 107 01:37:57 2nd Little Eye   Fiona Barry Time Keeper
3 Richard Pethig Stellar SR Ski 134 01:33:40   3 Ken Hall tootega sector sot 87 01:42:31 3rd Little Eye   Kathy Morton Time Keeper
4 Graham Hanna + Colin Smith OC2 Tandem 119 01:34:03   4 Martin Connolly Carolina 14 sea kayak 96 01:47:08   Keith Steer  Coordinator VHF
5 Martin Tonge Nordic Kayaks Squall surfski Ski 70 01:35:25   5 Robert Giles ws tarpon sot 136 01:50:09   Mark Pawley Photography
6 Chris Chorley Vajda Orca Surfski Ski 93 01:37:46     6 Aaron Jackson  Kayak 128 02:01:33  
7 Adam Caris Wooden Sea Sea Kayak 144 01:40:00 1st Sea Kayak   7 Julie Brookes Yellow Flex 11  71 02:01:57  
8 Ben Beachell Northshore Atlantic Sea Kayak 55 01:41:13 2nd Sea Kayak   8 Neil Jones Pyranha Fusion 104 02:07:31   Safety Kayaks
9 Malcolm Stubbs Epic V8  Ski 116 01:43:25     9 Alex Peacock Kayak 101 02:07:35   Danny Byrne (VHF) Hilbre
10 Mark Finch Cetus Classic Sea Kayak 62 01:45:30 3rd Sea Kayak   10 PAUL GOETZEE Kayak 145 02:08:11   Ian Bell  (VHF) Hilbre
11 Ray Stamp Sea King Sea Kayak 69 01:47:52     11 Ken Lennon Kayak DNS     Ade Mould  Little Eye
12 Peta Willingale lettman biskaya Sea Kayak 97 01:50:29 1st Lady   12           Mike Alter West Kirby
13 Andrew Garland North Shore Atlantic Sea Kayak 85 01:52:49 1st LCC 13           John Fay Little Eye
14 Glen Parry Nelo 520 Ski 149 01:54:02   14           Ruth Edwards West Kirby
15 Andy Rowley Epic 18 Sea Kayak 130 01:55:33   15          
16 Gareth Jones P&H Scorpio Sea Kayak 103 01:56:57   Safety Boat 1 (6.5m RIB)
17 Martin Greer Plastic Sea Kayak Sea Kayak 54 02:01:22   No. West Kirkby Race (4Km)   Bib Time Position RIB 1 = Big Blue
18 Brian Hull Night Heron cedar strip , greenland paddle Sea Kayak 66 02:01:50   1 Janet Mannion capella #97 DNS     Neil Bedwin
19 Chris Wood Valley Etain Sea Kayak 114 02:02:41   2 Nieve Mannion Age 13 capella #22 DNS     Victoria Bedwin
20 Alan David Blackburn Rockpool Taran 16 Performance Sea Kayak 100 02:08:00   3 Tom Ledger???   DNS     John Ennis
21 Robert Ames sea kayak? Sea Kayak 110 02:11:08   4           Ritchie Coventry, 
22 Simon Ridler NKD Romany Surf Sea Kayak 83 02:11:23   5          
23 Fiona Gardner  Sea Kayak Sea Kayak 77 02:20:16   6           Safety Boat 2 (6.5m RIB)
24 Dave Gentle  Sea Kayak Sea Kayak 105 02:20:22   7           RIB 2 = WKSS 
25 Sarah Jones LV P&H Cetus Sea Kayak 133 02:21:10   8           Skipper Mike Edwards 
26 Hannah Bellamy P&H Capella Sea Kayak 92 02:22:03   9           Roger Nicoll
27 Lynette Shahmoradian Scott Seabird LV Sea Kayak DNS    
28 Stephen Marnell & John Broadhead Epic Double Tandem 138 01:09:16 Little Eye No. Open Canoe West Kirkby Race (4Km)   Bib Time Position Safety Boat 2 (6.5m RIB)
29 Richard Humphreys Kynsna RS Ski 91 01:13:00 Little Eye 1           RIB 2 = OSAC Diver
30 Craig Ellingham Sea Kayak Sea Kayak 53 01:27:25 Little Eye 2           Skipper Mark Lamb
31 Nigel Waddington Scorpio Sea Kayak 94 01:35:18 Little Eye Dave Keig
Now Full - Sorry  Chris Moran
If you later wish to withdraw please contact website@liverpoolcanoeclub.co.uk to free up the place for others.  Safety Boat 3 (6.5m RIB)
RIB 3 = Skelm Club 
Hilbre Island Race Trophies Little Eye Race Trophies Skipper Eddy Scot
1st Racing Ski 1st Little Eye Race Dan Cotteral
1st High Performance Sea Kayak 2nd Little Eye Race Craig Priest
1st Standard Sea Kayak 3rd Little Eye Race
2nd Standard Sea Kayak
3rd Standard Sea Kayak
1st Female Paddler (not placed above)
Highest placed LCC member (not placed above)