Hilbre Island, Little Eye & West Kirby Race Sunday 29th June 2014
Last updated  31/01/2017 09:20
No. Hilbre Race (13Km) Class Boat Bib No. Time h:mm:ss Position No. Little Eye Any Kayak (9Km) Boat Bib No. Time h:mm:ss Position Helpers / Time keepers Supporters of the event / Prizes
1 Ian Tordoff  Elite Ski Griffin Ski 70 01:18:46 1st Ski 1 Julia Kay Point 65 N 14 01:09:14 1 Keith Steer Coordinator VHF
2 Jeff Parker and David Kay  Double Sipre Tsunami 100 01:21:43 1st Double 2 Jane Parker Taran 18 12 01:15:27 2 Fiona Barry Time Keeper
3 Chris McSweeny  Elite Ski Epic V12 104 01:23:39 2nd Ski 3 Jane Barnes  NDK Explorer 3 01:19:57 3 Sylvia Mould Time Keeper
4 Alastair Pipe Elite Ski Rapier 20 69 01:25:27 3rd Ski 4 craig ellingham P&H Delphin 6 01:20:12 4 Jo McKeon Car Parking
Yamba
5 Colin Smith Sea Ka Viviene Explorer 87 01:34:36 1st Sea 5 Frank Hopley Easky 15 9 01:21:00 5 Nick Coughlin Photography Prizes donated
6 David Blake  Sea Ka Taran 18 71 01:35:23 2nd Sea 6 Peter Brown (Under 4M Kayak) Perception Fishing kayak 1 01:29:48 6
7 Michael and Lyn Mills  Double NShore Atlantic II 83 01:35:40 2nd Double 7 Charles Jordan Tahe wind Solo 15 01:32:52 7
8 Chris Skitterall Elite Ski Stellar Ski 130 01:36:12 8 8 Chris Hay Easky 15 LV 8 01:44:42 8 Rescue Kayaks
9 MARTIN TONGE Elite Ski Epic V8 55 01:36:46 9 9 Tracy Cornes Easky 13 7 01:44:50 9 Danny Byrne (VHF) Hilbre
10 Kate Duffus  Sea Ka P&H Cetus LV 117 01:37:30 1st Lady 10 Natasha Nixon Sea King 5 01:50:20 10 Ian Bell VHF Hilbre
11 Brian Green and Martin McCoy  Double Aleut Sea 2 119 01:37:45 1st LCC 11 Helen Mewar Capella 4 01:50:22 11 Ade Mould VHF Hilbre
12 Benjamin Beachell Sea Ka NShore Atlantic 62 01:38:54 12 12 Julie Brookes Easky 15 11 01:50:30 12 John Worswick VHF  Little Eye
13 Alastair Randall  Sea Ka Tide Race 107 01:39:22 13 13 John Allerton Dagger Charleston 2 01:50:36 13 Tony Bennett West Kirby Trophies for 
14 Richard Pethig Elite Ski Fenn Surf Ski 101 01:39:58 14 14 John Fay P&H Capella 10 01:52:14 14 each Category
15 Dave Bradburn & Brian McNulty Double C2 WWR Feeling 114 01:40:55 15 Now Full - Sorry  Safety Boat 1 (6.5m RIB)
16 Andy Rowley  Sea Ka Epic 18x 91 01:41:46 16 RIB 1 = Paulajo
17 Michal Giezgala Sea Ka Dagger Charleston 67 01:42:49 17 Skipper Kevin Gerrard
18 David Arundale Sea Ka Scorpio 66 01:43:15 18 Crew, 
19 Chris Barnes Sea Ka NDK Explorer 103 01:44:42 19 Ritchie Coventry, 
20 Christopher Evans Sea Ka Tahe Marine Ravel 60 01:45:08 20 No. Little Eye Double (9Km)   Bib Time Position Ralph McNeillie Dee Sailing Club
21 Andrew Garland Sea Ka Nshore Atlantic 110 01:47:42 21 1 Peter & Jake Massey Touring Double 9 01:14:43 1 Use of Club 
22 Ray Stamp Sea Ka Unknown 85 01:48:29 22 2 Paul and Harvey Harwood  Touring Double 13 01:17:07 2 Safety Boat 2 (6.5m RIB) House and 
23 NORMAN JACKSON Sea Ka Homemade  53 01:52:06 23 3 Sarah & Jack Gille  Touring Double 7 01:27:33 3 RIB 2 = Phoenix Diver Launch Facilties
24 charlie leah Sea Ka Shearwater 14 54 01:52:40 24 Skipper Eddy Scott
25 James Whittaker  Elite Ski OE Carrera 99 01:58:59 25 Crew Dave Jeffers 
26 Colin James Sea Ka Unknown 116 02:02:57 26 No. West Kirkby Race (4Km)   Bib Time Position Brian Dix
27 Paul Hardaker Sea Ka Go Sea? 98 02:03:19 27 1 Isaac Pipe (Age 10) Inuk 14 00:48:30 1
28 Nicky Corbett Sea Ka NShore Atlantic 94 02:11:20 2nd Lady 2 Rhys Legge (Age 12) Dagger Charleston 8 00:53:00 2 Safety Boat 3 (Little Eye Race) Prizes donated
29 Andy Elliott Sea Ka Valley Etain 97 02:19:10 29 3           Don Brooks
30 Nicky Pyper Sea Ka Nordkapp 128 02:19:45 3rd Lady 4           Pete Thomas VHF
31 Tim Stott Sea Ka Sea Lion 96 02:23:26 31
32 Karl Newell Sea Ka Perception Expression 92 02:26:14 32 Prizes donated
33 robert giles SOT Tarpon 160i 72 02:29:10 33
Now Full - Sorry 
Trophies awarded for:
Hilbre Island Race     Little Eye Race
1st Elite Race (Ski or non production kayak)     1st Little Eye Race
1st Production Sea Kayak     1st Female Paddler (not placed above)
2nd Production Sea Kayak   1st Double Little Eye Race
3rd Production Sea Kayak              
1st Female Paddler Hilbre Race              
1st Double Sea Kayak Hilbre Race              
If you later wish to withdraw please contact website@liverpoolcanoeclub.co.uk to free up the place for others.  Highest placed LCC member (not placed above)   1st West Kirby Race